16 sebepečujících tipů na doma

1. ČAJE, ČAJE, ČAJE!

Jasně, jednoduché. Ale právě o to jde. Uvařit si šálek čaje (do oblíbeného hrníčku!) je někdy ten největší a nejjednodušší způsob, jak dodat tělu trochu toho, co zrovna potřebuje. Nespavost? Meduňka. Rozzlobené zažívání? Heřmánek. Stres a úzkosti? Levandule a máta. Já osobně vypiju denně několik čajů a mojí největší láskou je pravý zelený, teď v zimě si ale hodně ujíždím na rooibosu, protože tak nějak víc zahřeje:).

 

2. VANA SE SPOUSTOU BUBLINEK

Znáte to, naložit se po náročném dni do horké vody plné jemných bublinek a stres je fuč. Ale existuje spousta věcí "kolem", které mohou váš koupelový rituál pozvednout z amatéra na level PRO. Asi tušíte, co teď řeknu... ano, svíčky! Na krajích vany, u umyvadla nebo na stolku vedle misky oliv a červeného vína/čaje viz bod č. 1. Ke koupeli se skvěle hodí třeba vanilkovolevandulový Introvert nebo bylinkový Nádech&Výdech.

Doporučuji zhasnout světlo a nechat svítit jenom malé svíčkové plamínky. Obzvlášť pokud se po koupeli chystáte na kutě. Ale ne že usnete ve vaně! 

 

Nevím, jak to máte vy, ale já (po tom, co si vypnu všechny upozornění a zvuky na telefonu) nejraději ve vaně poslouchám podcasty a koukám na inspirativní, ale nenáročná YouTube videa. Ale hudba je taky fajn. A domácí wellness může začít! Budete potřebovat pleťové masky, lufu, olejíčky, pilníky, cokoliv udělá vám i vaší pleti radost. 

Pro extra péči a extra vůni zkuste koupelovou Sůl nad Zlato, díky které se ve vaně budete cítit jak princezna. Voní totiž fakt pohádkově, po růžích. 

 

 

3. AUTO-MASÁŽ

Jako ne masáž v autě, ale masáž, kterou si můžete udělat sami. Jestli máte někoho, kdo vám s tím pomůže, tak super, ale v tomhle článku řešíme silné emancipované selfcare tipy. Můžete využít válce, ty jsou super hlavně na nohy a záda. Dál různě masážní podložky a akupresurní vychytávky. Já miluju hlavně masírování obličeje – trochu si nahřeju obličej ručníkem, prsty nanesu HODNĚ pleťové oleje a dál masíruju, jak mi to přijde pod ruku a co je mi zrovna příjemné pomocí Guashy, kterou jsem si oblíbila. Další možností jsou třeba face rollery.

 
 

4. MILÝ DENÍČKU...

Psaní je skvělý způsob jak dostat všechno co se vám drží v hlavě ven. Doslova. Šup s tím na papír! Uvidíte jak se vaší hlavě uleví, když si všechny úkoly a resty zapíšete do to-do listu, vyzpovídáte se ze svých nevyřčených myšlenek a pocitů a zavedete si deník vděčnosti, tady je ideální napsat si každý den alespoň 3 věci, za které jsme vděční, ale na pocit instantního růstu štěstí to funguje i jednározově. 

 

No, a nebo si můžete jen tak kreslit, čmárat nebo trénovat kaligrafii!

 

5. PROCHÁZKY, ČERSTVÝ VZDUCHY A PŘÍRODY

Já vím, že tenhle článek je o tipech na doma, ale ono pokud máte před sebou den home officu, domácího úklidu nebo jiných indoor zábav, tak vám slibujju, že po procházce ideálně v lese nebo někde jinde v přírodě, se pak doma budete cítit o 100 % lépe. Tady mají výhodu psí páníčci, kteří ven musí, i když je hnusně, ale probrané mozkové buńky jásají. Co já taky hodně ráda dělám je procházení se s oblíbeným podcastem v uších.

 

A nebo běžte alespoň na chvíli na balkon nebo zahradu, vychutnat si kafe na čerstvém vzduchu.

 

6. SEPIŠTE SI PLÁNY A CÍLE

Ať se máte na co těšit, co postupně plánovat a připravovat! A znáte zákon přitažlivosti, kam jde vaše mysl, půjde i váš život. Nebo tak nějak.

 

7. NAUČTE SE NĚCO NOVÉHO

Učit se nové věci nebylo NIKDY jednodušší. Žijeme v době, kdy máme téměř každou informaci na dosah ruky a i zadarmo se dá naučit spousta parády! Existuje nespočet online kurzů od grafiky, focení, programování až po vyžívání. Mým oblíbeným způsobem vzdělávání je sledování filmů a seriálů v jazyce, ve kterém se chci zlepšit. Ideálně napoprvé s titulky, napodruhé už bez. 

 

8. ŠLOFÍK

Schválně, kdy jste si naposledy jen tak lehli po obědě a dali si "dvacet"? Víte, že dvacetiminutový šlofík je ideální na doplnění energie? Taky by se vám nemělo tak obtížně vracet do bdělosti jako kdybyste spali třeba 5 nebo 40 minut. Pokud máte víc času, tak za hodinu a půl stihnete celou REM fázi spánku a může se vám něco zdát, ideální pro probuzení kreativity.

   

9. DOMÁCÍ KONCERT

Další jednoduchý a přitom zaručený zvedač nálady. Znáte to, oblíbené hity, volume doprava a jedem, pěkně z plic a s tanenční choreografií k tomu! Pokud jste zdatný multitasker, koncert zvládnete třeba i během mytí nádobí nebo vysávání. A když to pořádně rozjedete, třeba zvednete náladu i sousedům! Hodně zábavy za málo muziky. Nebo spíš hodně muziky a ještě víc zábavy!

 

10. VISION BOARD

Přiznám se, že nevím jaký je k tomu český ekvivalent. Ale mně se princip připichování obrázků snů a vizí někam, kde mi je na očích, osvědčil. Věřte, že když se pak na nástěnku podíváte po nějaké delší době a zjistíte, že některé nebo všechny ze snů už jste si třeba i jen částečně splnili, je to sakra dobrý pocit! 

 

11. NIE, RADŠEJ KNIHU!

Až vylezete z vany a uděláte si ten oblíbený čaj, zachhumlejte se pod deku a zkuste místo Instagramu sáhnout po té knize, co vám leží doma na poličce už celkem dlouho. I kdybyste měli přečíst jen pár stránek, uvidíte, že se dostaví mnohem lepší pocit na duší než po řádce storíček (a že já Instagram miluju).

 

12. ČOKOLÁDA

Můj oblíbený tip. Čokoláda nemusí být jen nezdravá sladkost, kterou "byste neměli". Kvalitní čokoláda posiluje imunitu, odbourává stres, snižuje cholesterol a dělá dobře na duši.

Můj TIP: horký nápoj z kvalitního (raw) kakaa s hustým kokosovým mlékem. Pokud potřebujete dosladit, tak přidejte javorový sirup, kokosový cukr nebo med. Mňam! 

  

13. TVOŘTE

Jako malí jste určitě rádi tvořili. Ať už to bylo stavění z Lega, kreslení, malování nebo modelování a na výtvace ve škole jste se pak od toho nechali odradit, zkuste se vrátit do své doby tvořivé! Nemusí to být umělecká díla, ale cokoliv vás zabaví tak, že v tvořivé flow zapomenete na všechno ostatní. A třeba vznikne něco, na co se s láskou a dobrým pocitem budete dívat ještě dlouhá léta! 

 

14. MEDITACE

Tenhle bod asi netřeba úplně rozebírat, jenom můžu doporučit najít si to svoje. Mně někdy trvá několik minut než si najdu vedenou meditaci, která mi bude vyhovovat. Někdo preferuje naprosté ticho a meditaci si řídí sám. Někdo zvládne 3 minut, někdo 10 minut, zkušení mistři i hodinu a víc. Jako dárek vám sem dávám svoji oblíbenou ranní afirmační meditaci, která má jen 4 minutky, takže se dá stihnout opravdu každé ráno. Já si po ní vždycky připadám mnohem lépe. Navíc díky dramatické hudbě máte pocit, jak kdybyste byli hvězda svého vlastního filmu. Což jste.

 

15. cébédé.

Pokud chci své pohodě trochu pomoct, ráda sahám po CBD. Pokud neznáte, tak CBD je nepsychoaktivní látka obsažená v konopí, který umí pozitivně ovlivňovat psychickou a fyzickou kondici. Zcela bezpečně. Tu a tam si dám pár kapiček pod jazyk, nijak omámená se po tom rozhodně necítím, ale dlouhodobě se určitě cítím víc klidu a méně úzkostně.

 

16. DO POHYBU

Nemusíte si dávat hodinový workout s činkami, stačí rozproudit krev jakýmkoliv způsobem vám nejmilejším. Třeba již zmiňovaným tanečkem nebo jen lehkým protažením s hudbou v uších. Hned bude líp!

 

16. COMFORT FOOD

Taky máte nějaké jídlo, které si děláte za odměnu nebo pokud si chcete udělat radost? Tak do toho! Pro mě to vždycky byly a vždycky budou špagety. A jestli na svou oblíbenou dobrotu chodíte do restaurace, zkuste si ukuchtit svojí verzi doma. A pokud to chcete dotáhnout ještě dál, upečte si i dezert, protože na pečení je taky něco nesmírně uklidňujícího, hlavně teda, když se povede!

 

 

A jaký je váš oblíbený způsob zahánění chmurů? Dejte vědět a mějte se klidně a spokojeně!

Zpět do obchodu