6 způsobů jak upcyklovat sklenice

Při výběru nádob na svíčky pro mě bylo absolutní prioritou, aby byly z pevného skla, měly víčko (betonové svíčky vyjímaje) a byly jednoduché a univerzální. Ne nějaké divno-zakřivené nádoby, které už nikdy na nic nepoužijete a i se zbylým voskem je radši vyhodíte do smetí. Takže co s tím? 

 

Jak to umýt

Sklo: pokud je vosk ještě horký, stačí ho vylít (pokud je ho víc, klidně ho přelijte do jiné svíčky), seškrábnout zbyteček knotu a horkou vodou s mycím prostředkem vymýt. Sojový vosk přirozeně biologicky rozložitelný a rozpustný ve vodě, takže to jde lehce. Etiketa se nejlépe odstraňuje stejně jako stará dálniční známka – nahřátím fénem. A nebo párou. Ale kartáčkem a jarem pod vodou to jde taky.

Beton: zbylý vosk nechte ztuhnout a vydlabejte ho třeba lžičkou i se zbytkem knotu. Vnitřek opatrně vytřete hadříkem s mýdlem. Beton klidně může pod vodu, ale protože se jedná o vysoce savý materiál, stopy oleje z něj už nedostanete, proto musíte být opatrní, aby se vosk nedostal na vnější stranu.

 

JAK TO VYUŽÍT

 1. Nová svíčka
  Můžete mi napsat, poslat/přinést mi sklenici zpátky a já vám do ni se slevou naliju novou svíčku. 

 2. Dóza, třeba do kuchyně
  Nasypte do nádoby koření, semínka a jiné drobné potraviny.

 3. Květináč
  Na pěstování kytek nejsem zrovna master, ale určitě se vám do nádoby povede zasadit nějakou méně náročnou rostlinku,
  která vám bude dělat radost a ozdobí domov zase trochu jiným způsobem.

  kvetin

 4. Úschovna
  Využijte dózy na jakékoliv drobné předměty – od gumiček až třeba po sichrhajcky a ušátka (zavírací špendlíky a ušní tyčinky).

 5. Stojánek
  Dejte víčka stranou a použijte nádoby jako stojánek na tužky, štětce nebo řasenky.

  _MG_4204


 6. Sklenice
  Z recyklovaných sklenic se samozřejmě úplně nejlíp pije! Voda, kafe, Rulandské šedé i čerstvá pomerančová šťáva.

  _MG_4179  Máte další nápady, jak nádoby využít? Určitě si to netutlejte pro sebe a napište mi nebo sdílejte na Instagramu. 
  Budu moc ráda. Protože #sharingiscaring.